Kos Adası Turu

Kos adası turu yapmak ve özellikle yaz aylarının olmazsa olmazlarından güneş ışının ısıttığı kumların, serin mavi suların oluşturduğu ada turları herkes tarafından yılın sıcak aylarının beklenmesi ile kavuşulan tatil türlerinden biridir.

 

Birçok tatil sever yaz aylarında ki güzel günleri değerlendirmek kendilerine yeni yerler, sakin koylar, gezilmeye değecek turistik yerler bakmaktadırlar.

 

Gerek görülecek güzel mimarisi gerekse şehrin her bir yolunun plajlara çıkması ile tercih edilenler arasında kendini öne çıkaran bir yer olan Kos adası sevenlerin uğrak noktaları arasında yer bulmaktadır.

 

Sizler için kos adası turu yaparak objektif bir şekilde ada hakkında bilgiler aktarıyor olacağız.

Kos Adası Turu Hakkında Verilecek Kısa Bilgiler Nelerdir? 

Sizin için kos adası turu yaptık ve aklınızdaki soruları tek tek bu sayfada cevapladık. Kos Adasın Yunan adaları arasında bulunan güzelliği ile ön plana çıkmış adalardan biridir.

Peki, doğal güzellikleri barındıran Kos Adası nerede bulunmaktadır?

Bodrum'un Akyarlar sahilinin karşısında yer alan bu ada Yunan Adalarından Rodos Adası ile birlikte Türklerin azınlık olarak yaşadığı iki ada olarak bilinmektedir. Türkçe ismi olarak İstanköy olarak adlandırılmaktadır.

 

Bu ada tıp biliminin babası da kabul edilen İyonyalı olan Hekim Hipokrat'ın adası olarak da anılmaktadır. Kos Adası turu kapsamında adanın özelliklerine değinirsek yaz aylarında dünyanın her yerinden gelen turistleri ile ziyaretçilerin ağırlandığı Yunanistan'ın en önemli turizm merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

 

Kos Adası turu yaparken tercümanları ve gezi rehberleri şu şekilde bilgi aktarırlar. Ada resmi adı olarak kabul edilen Helen Cumhuriyeti olan Yunanistan'ın bir kenti olarak tarihe geçmektedir. Ege Denizi içinde bulunan Onikiada İdari bölgesinin bir parçası olan ada, Türkçede İstanköy adıyla anılmaktadır.

 

Birbirinden güzel plajlara sahipliği ile bilinen kos, termal kaynakların bol olması açısından da oldukça ön planda olmaktadır. Sağlık turizminin de bir parçası olarak hizmet veren otelleri, o zamandan günümüze kadar gelen antik eserleri ve Osmanlıdan izlerini yansıtan camileri, tarihi han kapıları olan hareketli bir adadır. Kos resmi dil olarak Yunanca konuşulmaktadır.

 

Turizme açık olması nedeniyle adada İngilizce, Almanca ve Türkçe kullanılan diller arasındadır. Para birimi olarak Euro kullanan Kos Adası, Türkiye ile aynı saat dilimi içerisinde ve ada nüfusu bin olarak bilinmektedir.

Kos Adası Otelleri

Kos Adasında Bulunan Oteller: Turistler tarafında ziyarete gelinen Kos Adası'nda her ziyaretçiye uygun bir otel bulmak çok kolaydır. Var olan bu otelleri siz değerli ziyaretçilere bütçe ayrılması yaparak öneriler oluşturulmuştur.

Kos Adası İçerisinde Yer Alan Lüx Otel Tavsiyesi: Bu oteller şehrin en iyi konumunda olmakta ve en iyi hizmetin sunulduğu oteller olarak sizlere tavsiyeleri sunulmaktadır.

Grecotel Kos Imperial Thalasso Oteli: Otel olarak konumu Psalidi bölgesinde bulunmakta ve ziyaretçilerine yıldızlı hizmet sunmaktadır. Özel bir plaja sahip olan otelin ayrıca kendine ait şelale ve nehir dekorlarından oluşan 3 adet havuzu bulunmaktadır. Otelde ayrıca SPA merkezi ve harika tatlarda lezzetli olan restoranlar bulunmaktadır. Oda içi özelliklerinde ise lüks bir odada bulunabilecek dekorasyona ek olarak TV, klima ve banyo malzemeleri mevcuttur.

 

- Aqua Blu Boutique Hotel ve SPA Oteli: Lambi bölgesinde bulunan bu otel adaya 1.5 kilometre uzaklıkta bulunmakta ve ziyaretçilerine 5 yıldızlı hizmetler sunmaktadır. Kapalı ve açık özellikteki yüzme havuzları ile sağlıklı yaşam merkezli olan otellerin odaların hepsi deniz veya havuz manzaralı olarak sunulmaktadır. Kos Adası Uygun Otelleri:

 

- Gaia Garden oteli: Lampi bölgesinde yer alan bu otel adından da anlaşılacağı gibi muhteşem bir bahçe içerisine yapılmış bulunmaktadır. 3 yıldızlı bu otel fiyat olarak daha orta durumda ki turistlere hitap etmektedir. Odaların manzaraları havuz veya yeşil alan olarak ayarlanmıştır. Ayrıca otel içerisinde çocuk parkı, fitness salonu bulunan diğer özellikler arasındadır.

 

- Astron Hotel: Kos adası turu kapsamında araştırdığımız en iyi otellerden biri olan bu otel merkezinde bulunmaktadır. Astron otel plaja uzaklık olarak 300 metre mesafededir. Ziyaretçilerine 3 yıldızlı hizmet sunan bu otel bahçesinde bulunan egzotik bitki ve çiçekler ile çevrili yüzme havuzlu olanaklar sunmaktadır.

 

- Triton Hotel: Kos adasında ve plajın tam karşısında bulunan otel ziyaretçilerine 3 yıldızlı hizmet sağlamaktadır. Balkonlu odalara sahip olan bu otel de TV, minibar, saç kurutma makineleri bulunmaktadır.

 

Kos Adası Gezilecek Yerler

Kos Adasında Gezilecek Yerler Neresidir? Sorusuna cevap olarak Kos gezilecek yerler olarak aşağı en ünlü yerlerinden bahsedilmektedir.

 

1.Asklepion: Yunan mitolojilerinde tıp ve şifa tanrısı olarak adlandırılan Asklepius'un bu tapınağını milattan önce ki yıl olan 357 senesinde yapılmıştır. Antik dönem eserlerine yer veren bu güzel mimari kos adası gezilecek yerler arasında listenin başında bulunmaktadır. Bu tarihi mimarı içerisinde görülecek yerler olarak hamam, eğitim alanları ve kütüphaneler gibi birçok alan bulunmaktadır.

 

2.Hipokrat Ağacı: Bölgede ki gezilecek yerler arasında 2. sırada bulunan Hipokrat Ağacı uygulanan testler ile 500 yaşında olduğu tespit edilen tarihi bir doğal güzellik olarak kos adası gezintilerinin uğrak noktalarından biridir.

 

3.Şövalyeler Kalesi: Yaklaşık tarihinin 14. yüzyıla dayandığı kabul edilen bu tarihi yer Bodrum Kalesi ile birlikte deniz yolunu korumak amacıyla zamanın Tapınak Şövalyeleri tarafından yapılmıştır. Kos Kalesi olarak adlandırılan bu eski yapı ziyaretçilerin uğradığı noktalar arasında bulunmaktadır.

 

4.Zia Köyü: Bulunduğu konum sayesinde gün batımının eşsiz görselliği ile ilgi odağı olan bu köy, DİKEOS Dağının orta yamaçlarında kurulmuş bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

5.Defterdar Camii: Osmanlı'dan kalma bir yapı olan Defterdar Camii Kos Adası turu yaparken görülmesi gereken yerler arasındadır. 1724 yılında Defterdar İbrahim Efendi tarafından yaptırılan bu yapıt iki katlı olup, ilk katı dükkanlara, ikici katı ise İbadetlere ayrılmış olarak tasarlanmıştır.

 

6.Agora Antik Pazarı: Kazı çalışmaları ile keşfedilen bir yer olan Agora MÖ 3 ve 4. yüzyıllarda kurulduğu düşünülmektedir. Bu yapıt içerisinde dükkanlar, hanlar, hamamlar gibi çok yapılar bulunmaktadır. Kos'un güzel mimarisi ve doğal güzellikleri rahatça gezebilmek için bisiklet ve araba kiralama sunulan imkanlar arasında görülmektedir.

 

Kos Adasına Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Kos Adası turuna çıkmak için feribot ve uçak seferleri düzenlenmektedir. Bodrum kos feribot nereden kalkıyor sorusuna cevap olarak. Feribot ile ulaşım için Bodrum'dan ve Turgutreis'den gitmek, uçakla ulaşım için ise Atina'ya yada Selanik'e aktarma yoluyla gitmek gerekmektedir.

 

Kos Adası'na Bodrumdan Feribot İle Ulaşım: Bodrum'dan kalkışlı Kos adası turu yapmak için gerçekleştirilecek feribot seferi için kalkış yeri Bodrum merkezden 2 kilometre uzaklıkta ki Bodrum Cruise Port ve Bodrum yolcu limanıdır. Bodrum Kos feribot süresi olarak yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Bu verilen bilgiler neticesinde Bodrumdan Kos Adasına nasıl gidilir soruları cevaplanmış olmaktadır.

 

Bodrum kos feribot seferleri yapan firmalar arasında hizmet kaliteleri bakımından yıllarca bu sektörde olan biz Turkish Sea Lines firması olarak, yolculara olan güler yüzlü personellerimiz ve işlerinde olan deneyim ve yüksek kalitede ki hizmetlerimiz ile yılın her dönemin de bu seferleri gerçekleştirmekteyiz. Gerçekleştirilen bu seferler tamamen yolcuların memnuniyeti için tasarlanmış hizmetler ile sağlanmaktadır.

 

Kos Adasına Gitmek İçin Vize Gerekir Mi ?

Kos Adası'nın içinde bulunduğu Yunanistan Avrupa Birliği Üyelerinden biri olduğundan yeşil pasaportunuz yok ise kos adası turları vizesiz girişiniz olmamaktadır. Kos adası turları ve diğer tüm Yunan adaları turu için geçerli olan bir sistemdir.

 

Ancak son zamanlarda turistlik amaçlı gelecek ziyaretçiler için uygulanabilen bir sistem getirilmiştir. Bu da Geçici Vize olarak adlandırılmaktadır ve bu vize tek girişli Schengen Vizesi olarak sadece 15 gün geçerliliği bulunmaktadır.

Bu sayede adaya gidişlerde vize sorunu yaşanmamaktadır.

 

Kos Adası Plajları Nelerdir?

- Fokas Beach Pilajı

- Tiglaki Beach Plaj

- Marmari Beach Plajı

- Paradis Beach Plajı olarak çok sayıda plaja ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bodrumdan Günübirlik Kos Turu

Bodrumdan günübirlik kos adası turu gerçekleştiren birden fazla firma bulunmaktadır. Kos adası turları günübirlik tercih edenler için biraz zaman kaybı olabilmektedir.

Günübirlik yapılacak kos turu vize işlemlerinin zaman alması, gezilecek yerlere ayrılan zamanın daha kısalmasına ve buda bodrum kos adası gezintinin ayrılacak zamanını kısa tutulmasına neden olmaktadır.

Günübirlik yapılacak bodrum kos adası turları belirli zamanlarda limanda ki feribotlardan binilerek, kos limanı 20-25 dakika sürelerde tamamlanmakta ve sonrasında vize işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yapılan güzel geziler ve görülen yerler sonucunda kos adası turu bodrum geri dönüşü ile son bulmaktadır.

Tüm dünya genelinde çok ziyaret edilen yerler den olan kos adası turları bodrum arası turizme katkıları ile daha da kolaylık sağlanarak gerçekleştirilmeye devam etmektedir.